וואט דה פאק ההבדל בין HDD ל-SSD ?!

מה באמת ההבדל ולמה לעזאזל זה צריך לעניין מישהו?

ובכן, אם חשבתם לקנות מחשב שולחני או לפטופ, או חשבתם לשדרג את המחשב הקיים, חכו רגע לפני שאתם מוציאים אלפי שקלים וקבלו קצת כלים להבין אם מה שאתם קונים זה מה שאתם צריכים.

אז נתחיל?

רמת ידע נחוצה – סיום כיתה א

רמת חפירות – 2 בסולם 10

השיט הזה יכול לעזור לי ?- כן, אלא אם יש לך דוד, בן דוד , אחיין, שכן, חבר שמאמינים שהם מתנת החומרה למחשבים עלי אדמות ורק להם הזכות להחליט מה אתם באמת צריכים מהמחשב שלכם.

יאללה, מתחילים.

HDD
זה הארד דיסק עם חלקים נעים, ואם תהיתם למה המחשב עושה קולות וחריקות קטנות כשהוא עובד כמו חחחררר….אר…..בררררר, לפעמים הוא עושה גם סססססס…או פררררר…תלוי אם הוא רעב, זה בגלל ההארד דיסק והחלקים הנעים בו. צלחת שמסתובבת מהר עם זרוע שזזה עליה. קצת כמו תקליט מסרט מדע בדיוני דל תקציב. לא שזה באמת מעניין אתכם, כי באותה מידה הייתי יכול להגיד שבפנים הוא נראה כמו צעצוע של ביצת קינדר. היות ולא נדבר היום על המבנה האנטומי של HDD, תזכרו מכני. חלקים נעים. בררר פררררר ססססססס.
אגב הוא הומצא כבר לפני 64 שנה.

SSD
זה הארד דיסק ללא חלקים נעים והוא מבצע את השמירה של האינפורמציה על גבי צ'יפים. מכירים דיסק און קי. אותו רעיון בגדול.

ב-HDD המהירות של הכתיבה וקריאה של המידע במחשב (מה שמאפשר להריץ תוכנות, לשמור קבצים וכו') מתבסס על מהירות סיבוב הצלחת המכנית שיש לו בפנים. ככל שיש יותר סיבובים בזמן נתון ככה מהירות הכתיבה והקריאה של המידע מהירה יותר. ל-HDD במחשבים ביתיים לרוב יש טווח של בערך 5400 ל-7200 סיבובים בדקה (בשרתים למשל זה יכול גם פי 2 – 3 בערך).

בכונן SSD אין חלקים נעים…יש צ'יפים. כמו בנייד שלכם. יש צ'יפ של 64 ג'יגה, צ'יפ של 128 ג'יגה וכו'. אתם תשמעו או תקראו על משהו שנקרא NAND. זאת הטכנולוגיה עליה מבוססית הצ'יפים של ה-SSD, ולא…אם אתם לא צלמים מקצועיים, עורכי וידאו, גיימרים הארד קור…זה לא צריך לעניין אתכם כרגע. אם תרצו הרחבה (ותאמינו לי אפשר לחפור פה….) רק תבקשו.

SSD מהירים מכונני HDD ברוב המוחלט של המחשבים שיש לשוק הפרטי. זה אומר טעינה מהירה יותר של מערכת ההפעלה, העברת קבצים ממקום למקום מהירה יותר, ושוב, מדברים על היוזר הממוצע.

רעש

ה-SSD עושים פחות רעש וגובים פחות אנרגיה מהסוללה מה שמאפשר לקבל יותר "מיץ" מהסוללה של הלפטופ שלכם למשל.

אוקיי…עדיין , למה לעזזאל זה צריך לעניין אותי?

אז ככה. בין אם החלטתם לקנות מחשב, או החלטתם לשדרג מחשב ולהחליף דיסק HDD בדיסק SSD חשוב שתעצרו רגע ולא אוטומטית תלכו ותקנו SSD רק כי אמרו לכם שזה טוב ומהיר. חשוב שתכירו את הדברים הקטנים שלא מספרים לכם.
חנויות נורא אוהבות להבליט במפרט שלהם את העובדה שלמחשב יש כונן SSD. זה בסדר. אבל אם תשימו לב, בדרך כלל נפח הזיכרון יהיה נמוך יותר בתקציב שתעמידו אל מול מה שיציעו לכם ב-HDD.
X כסף ייתן לכם נפח מסויים ב-HDD, ופחות נפח ב-SSD באותו סכום וחשוב שתבינו למה.

זאת גם אחת הסיבות למה מחשבים יותר מקצועיים הדורשים עבודה מהירה יותר בנפחים גדולים יותר, עולים יותר. וזה עוד לפני שדיברנו על כרטיסי מסך מעבדים וכו'.

תוחלת חיים

גם לכונני SSD יש מגבלה לכמות הכתיבה והקריאה שהם יכולים לעשות. כמו כל דבר שנשחק. יש היום טכנולוגיות כמו TRIM שעושות אופטימיזציה כדי להאריך את החיים של ה-SSD אבל זה לא מבטיח שה-SSD יחזיק מעמד כפליים (ולא משנה מה יגידו לכם בחנות). חשוב שתבינו שגם הדיסקים האלה לא בני אלמוות.
אם רוב העיסוק שלכם יהיה לפתוח קבצי וורד, או לראות סדרות זה בסדר. אבל אם אתם עורכים על המחשב, כותבים עורכים ומוחקים קבצים באופן אינטנסיבי יומיומי, אתם למעשה שוחקים את אותם צ'יפים יותר מהר.
אורך החיים משתנה ממותג למותג וחשוב לקרוא את האותיות הקטנות שלהם או לדבר עם המוכר בחנות כדי להבין אם זה יכול לעמוד בדרישות שלהם.

עמידות

לדיסק של SSD אין חלקים נעים בניגוד ל-HDD. הסיכוי שמשהו יתחרבש ב-SSD נמוך יותר לכאורה. נגיד שנורא התעצבנתם על המחשב, והחלטתם להביא לו ראסייה. אז הסיכוי שה-SSD ישרוד, גבוה יותר משאר ה-HDD.

עכשיו לקטע חשוב. הרבה פעמים שמעתי אנשים שקנו כונן , למשל 1 טרה, "גילו" להפתעתם הרבה שזה "לא" באמת 1 טרה. אלא 994 ג'יגה. לא לדאוג, אם זה קרה לכם אתם לא לבד. לא עבדו עליכם. בדרך כלל, מה שתראו במפרט שונה ממה שתראו במחשב בגלל לא מעט סיבות. זה יכול להיות בגלל הווינדוז, יכול להיות בגלל שהתקינו עליו עוד דברים במפעל של המחשב ועד לשיטת החישוב של היצרניות שפועלות בצורה שונה ממה שמערכות ההפעלה מחשבות. זה בסדר.

לא שהייתם יכולים לעשות משהו יותר מועיל עם הג'יגה וחצי הזה שלקחו לכם.

Hey there!

Forgot password?

Forgot your password?

Enter your account data and we will send you a link to reset your password.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Close
of

    Processing files…